החזון שלנו
על השמיטה
שבעה אמנים שבעה שירים
7 אינסטגרם
פסטיבל אדם אדמה
מיזם היבול המשותף
כנס דה מרקר לכלכלה חברתית
מי אנחנו?
בתקשורת
צרו קשר

בשנה בלי רווחים
כולנו מרוויחים

בשנה בלי רווחים כולנו מרוויחים

לאורך השנה חולקו במסגרת “מיזם היבול המשותף” של שנת השבע
מעל 500,000 חבילות של תוצרת חקלאית במחירי עלות ברחבי הארץ
חקלאים מהדרום שהצטרפו למיזם גידלו למעלה מ- 350 טון של ירקות ופירות;
מערך הפצה ארצי הביא את הפירות והירקות למקומות מרכזיים ברחבי הארץ
דוכנים ממותגים וחומרי הסברה ליוו את המכירה
ופורום רבנים מכל קצוות הקשת הדתית פיקח על התהליך משלב הזריעה ועד לחלוקה

מיזם היבול המשותף

היום, בעידן המודרני, המפגש של רובנו עם החקלאות מתרחש מול מדפי הסופרמרקט – שם אנו משלמים את המחיר היקר של המציאות החקלאית הלא-פשוטה בישראל. מזג האוויר ההפכפך וחוקי השוק הנוקשים מעלים את מחירי הירקות והפירות לסכומים מופרכים, אשר מכבידים על כל משק בית בישראל – בייחוד על העשירונים התחתונים. במקביל – מושלכים מדי שנה אלפי טונות של יבול איכותי משיקולים כלכליים. האם אפשר גם אחרת?

מנוחה לאדמה ולאדם

לא במקרה נקראת שנת השמיטה גם “שבת הארץ”. המצווה העתיקה של שמיטת הקרקעות החקלאיים מבטאת הן ערכים אקולוגיים הנוגעים למנוחת האדמה עצמה, והן ערכים חברתיים מובהקים של מתן מנוחה לחקלאים ויצירת שנה אחת של משק שוויוני ומאוזן, אחרי שש שנים של מרוץ כלכלי פותח-פערים. כמו יום השבת, השמיטה לא מתיימרת להיות אלטרנטיבה, אלא הפוגה לחיזוק ואגירת כוחות.

פתרון אמיתי ומשמעותי

כיום, נשענים חקלאים רבים על “היתר מכירה” הלכתי שמאפשר, למעשה, להמשיך לעבוד את השדה כרגיל גם בשנה השביעית. אך שנת השמיטה מציעה פתרון אמיתי ומשמעותי יותר לצרכנים, לחקלאים ולמדינה כולה. אם ייושמו עקרונות השמיטה על החקלאות הישראלית, נוכל כולנו ליהנות משנה אחת לכל שבע שנים שבה יוזלו מחירי הפירות והירקות, והחקלאים יוכלו לזכות בהפוגה מן המתח הבלתי פוסק של עבודת האדמה.

כשאין רווחים כולם מרוויחים

“מיזם היבול המשותף” נשען על העיקרון ההלכתי העתיק של “אוצר בית דין”. עיקרון זה קובע כי בשנת השמיטה יולאמו השדות החקלאיים על ידי המדינה, ויהיו שייכים לציבור כולו. במהלך שנה זו יימכרו הפירות והירקות במחירי העלות בלבד. החקלאים ייהנו משכר קבוע ויציב למשך שנה, והצרכנים ייהנו מחיסכון משמעותי לאורך כל השנה בזכות ירקות ופירות במחירים זולים ביותר (כ 50% פחות ממחירם היום), ללא כל פערי תיווך.

גידול מדורג

על פי חוקי “אוצר בית דין” גם האדמה זוכה למנוחה מן החקלאות. בשנת שמיטה הזריעה אסורה, ולכן זורעים לפני תחילת השנה. משמעות הדבר היא גידול פחות יבול ובאופן מדורג, המתאפשר באמצעות גידול על מצע מנותק ופתרונות הלכתיים וחקלאיים נוספים. כך יגיעו הירקות והפירות אל השולחן הישראלי, לכל אורך השנה, במחירי שנת השמיטה; ולא יהיה צורך בהשמדת אלפי טונות של יבול, כמו בשנים רגילות.

עיצוב ופיתוח: arw9//great minds